Зміна власників
Ще 1 лютого стало відомо, що компанія Дмитра Фірташа
придбала 100% акцій компанії
Inter Media Group Limited, що належала Валерію Хорошковському, за $2,5 млрд. Пізніше телеканал
Інтер очолив Єгор Бенкендорф.
17 червня журнал
"Фокус" змінив власника. Медіагрупа United Media Holding і співвласник групи "Приват" Геннадій Боголюбов продали його одеським бізнесменам Борису Кауфману та Олександру Грановському. До United Media Holding NV входять також "Комсомольськая правда", радіостанції "Радіо" Довіра", Europa Plus," Джем ФМ ", компанії "Радіорама" і "Укрполіграфмедіа".
Однією із найбільших покупок на медіа ринку України стало придбання
UMH group.
Так у квітні цього року позафракційний народний депутат Петро Порошенко
продав частку в журналі
"Корреспондент", сайті korrespondent.net і радіостанції "Наше радіо". Таким чином він вийшов з United Media Holding.
А вже у червні UMH group і група Східноєвропейської паливно-енергетичної компанії (СЄПЕК), наглядову раду якої очолює Сергій Курченко,підписали угоду купівлі-продажу 98% акцій медіахолдингу. 5 листопада група компаній СЄПЕК і UMH group достроково закрили угоду купівлі-продажу 99% медіахолдингу UMH.
UMH Group об'єднувала медіапроекти в сегментах преси, радіо та інтернету в Україні та Росії. Серед найбільш відомих видань – «
Кореспондент», Forbes, «Теленеделя», «Комсомольська правда в Україні», «Аргументи і факти в Україні», «Команда», «Футбол». А також – сюди входять «Наше радіо», «Авторадіо», «Європа Плюс», «Ретро FM», «Радіо Алла» та низка локальних станцій. Партнерами UMH в медіабізнесі з неконтрольними частками є Ігор Суркіс (радіо «Динамо»), Геннадій Боголюбов (газета «Комсомольська правда»), група СКМ (холдинг United Online Ventures, контролюючий інтернет-портали bigmir.net, tochka.net і i.ua ).
Також у червні холдинг "Мультимедіа-інвест груп"
придбав супутниковий новинний телеканал
UBR. За словами учасників ринку, UBR шукав інвесторів з минулого року. Щоправда, ціну придбання вирішили не розголошувати.
6 грудня бізнесмен Віталій Гайдук
продав медіахолдинг «Еволюшен Медіа», що видає тижневик
«Коментарі», англомовне видання Kyiv Weekly, а також володіє порталами Comments.ua, UGMK.info, фотоінформаційним агентством PHL. За інформацією джерел, «Еволюшен Медіа» придбали люди, наближені до влади. Інші джерела стверджують, що «Еволюшен Медіа» придбали
структури Сергія Курченка.
Цього ж місяця у телеканалу
«Мега» змінилися власники та адреса. Зі складу власників вибули четверо осіб, які володіли незначними частками розміром від 0,03% до 0,06%: Олександр Андрєєв, Сергій Войтович , Рита Черевацька, Святослав Ярошинський. Їхні частки перерозподілилися на користь ТОВ «Український медіа-проект», якому відтепер належить 99,94% телеканалу «Мега».
Тим часом у каналу ТВі стався скандал зі зміною власників.
У квітні на офіційному сайті ТВі з'явилась інформація, що новим генеральним директором телеканалу ТВі став Артем Шевченко, який змінив у керівництві каналу Наталію Катеринчук, а новим інвестором телеканалу став американський бізнесмен Олександр Альтман. Щоправда, старі власники заявили про рейдерське захопленні телеканалу.
Інтрига щодо власника телеканалу трималася до грудня. А вже 9 грудня Високий суд Англії
визнав бізнесмена Олександра Альтмана винним у порушенні рішень суду та підробці документів щодо передачі прав власності каналу ТВi.
Нові проекти
На початку року на ринок ділової преси України вийшов новий гравець – щоденна газета
«Капітал» обсягом у 16 шпальт, таблоїд
“Взгляд” і тижневик
“Взгляд ТВ”. Власники нових видань - ті ж, що і у каналу БТБ, який, як відомо, пов'язують з Сергієм Арбузовим.
А вже у серпні цього року у видавничому домі «Ділова преса країни», який випускає ділову газету «Капитал», стартував новий проект – діловий портал
сapital.ua. За інформацією видавничого дому, сapital.ua – самостійний онлайн-проект.
У квітні колишній головний редактор газети "Сегодня", що належить компанії Ріната Ахметова, Ігор Гужва
очолив "Мультимедіа-інвест груп" і почав випускати щоденну безкоштовну газету
"Вести".
Крім цього, до кінця року планувалося запустити новий телепроект – "Вести TV", а також радіо.
Щоправда, у червні холдингзапустив лише один новий проект – щотижневий журнал "Вести. Репортер".
Запуск газети "Вести" та інших проектів, за словами Гужви, фінансується за рахунок позикових коштів, імена кредиторів він не розкриває. Учасники ринку неодноразово називали серед можливих інвесторів лідера громадського руху "Український вибір", екс-голову адміністрації президента Леоніда Кучми Віктора Медведчука. Гужва цю інформацію заперечував. Водночас деякі учасники медіаринку не виключають, що до фінансування цього холдингу може бути причетний російський "Газпром".
10 липня Національна рада з питань телебачення і радіомовлення прийняла рішення про видачу ліцензії супутниковому інформаційному телеканалу "112 Україна", який пов’язують із першим віце-прем’єром Сергієм Арбузовим.
18 липня президент Всеукраїнського єврейського конгресу бізнесмен Вадим Рабинович, власник телеканалів News One і Jewish News One (JN1), а також інтернет-видання mignews,
запустив супутниковий інформаційно-розважальний телеканал
News Network.
У липні вийшов в ефір інтернет-проект
Hromadske.tv («Громадське ТБ»). Для реалізації проекту була створена громадська організація «Громадське телебачення», яка збирала пожертви і гранти. Головою громадської організації та головою програмної ради «Громадського ТБ» є Роман Скрипін.
У серпні проект
«Громадське радіо» запустив свій тестовий сайт hromadskeradio.org. Відтоді організатори радіо розпочали збір коштів за допомогою ресурсу «Спільнокошт».
А у вересні розпочало свою роботу нове інтернет-видання
Insider. Компанія-видавець, яка веде господарську діяльність, – ТОВ «Всеукраїнська медіа группа». Засновником цієї компанії є керівник проекту Insider Сергій Щербина, який не розкрив своїх інвесторів, проте наголосив, що вони не пов’язані із політикою.
У листопаді народний депутат Михайло Княжицький запустив новий телеканал –
«Еспресо TV». Засновниками ТОВ Еспресо TV є дружина Княжицького Лариса Княжицька (99% компанії) та екс-головний редактор тижневика «Коментарі» Вадим Денисенко (1%), який є головним редактором телеканалу.
Масові звільнення
Протягом цього року в Україні
відбулися й масові звільнення журналістів телеканалів ТВі, НТКУ, Чорноморської ТРК, радіостанції «Львівська хвиля», сайтів «Обком», «УНІАН» та друкованих видань "Сегодня" і Forbes. Найчастіше до масових звільнень журналістів призводили зміни редакційної політики та фінансові проблеми.
Так у березні-квітні 52 журналіста
залишили газету "Сегодня" та перейшли до редакції майбутньої газети "Вести", яку створив звільнений редактор "Сегодня" Ігор Гужва.
А в листопаді 14 журналістів українського Forbes
написали заяви про звільнення через зміни у редакційній політиці.
Після закриття угоди з
продажу UMH group групі компаній СЄПЕК з журналу «Кореспондент» за згодою сторін
звільнився головний редактор Віталій Сич, а також журналісти Христина Бердинських, Кароліна Тимків і Анастасія Береза, головний редактор сайту «Корреспондент.net»
Юлія МакГаффі. Згодом з видання «Кореспондент»
звільнилось понад 20 співробітників.