неділя, 12 січня 2014 р.

Цікаві задачки з «кримінальною» історією (найзапитуваніші у 2013 році). Частина І.

Частина І.


Задача № 1
Під час передвиборчого мітингу одного з народних депутатів України громадянин Н. кинув у депутата ніж, чим заподіяв йому тяжкі тілесні ушкодження. Під час допиту з'ясувалось, що Н. помилився. Він хотів убити свого знайомого що знаходився поруч з депутатом.

Дії громадянина Н. слід кваліфікувати за ч.1 ст. 121 КК України (Умисне тяжке тілесне ушкодження). Об’єктом даного злочину є - здоров’я особи, об’єктивна сторона полягає у діяннях, наслідках у вигляді тяжкого тілесного ушкодження і причинному зв’язку між зазначеними діяннями і наслідками. Суб’єкт злочину з 14 років. Суб’єктивна сторона характеризується умислом до діяння і наслідків. Крім цього дії винної особи також слід кваліфікувати за ч.2 ст.15 ч.1 ст. 115  КК України. Об’єкт   злочину - життя особи. Суб’єктивна сторона - посягання на життя іншої особи. Суб’єкт з 14 років. Суб’єктивна сторона характеризується умислом.

Задача № 2
Швець повідомила Прохоренкові, з   яким   підтримувала   інтимні  стосунки, що вагітна, і висунула вимогу одружитись. На підтвердження вона пред'явила медичні довідки з жіночої консультації. Прохоренко, щоб уникнути   одруження,   вночі задушив   Швець.   Судово   медична  експертиза   з'ясувала,   що  та   не   вагітна.

Дії Прохоренка кваліфікується за ч.2 ст.15 і п.2 ч.2 ст.115 (Умисне вбивство). Об’єктом задачі є життя людини, Об’єктивною стороною є діяння-посягання на життя іншої особи, наслідки у вигляді незворотної смерті потерпілого, причинними зв’язком між вказаними діяннями і наслідками і факультативними ознаками, Суб’єкт з 14 років, є вина у формі умислу.


Задача № З
Саленко у своєму домі, під час сварки та бійки вбив ножем Гавриленка. Дружина почала дорікати йому за нестриманість. Знову розлютившись від докорів, Саленко ударом ножа вбив і свою дружину.

Дії Саленка кваліфікуються за п.2 ч.2 ст.115(Умисне вбивство). Об’єктом є життя людини, Об’єктивною стороною є діяння-посягання на життя іншої особи, наслідки у вигляді незворотної смерті потерпілого, причинними зв’язком між вказаними діяннями і наслідками і факультативними ознаками, Суб’єкт з 14 років, Суб’єктивна сторона – вина у формі умислу.


Задача № 4
З ревнощів, Приходько побив свою жінку. Це   призвело   до  переривання
тримісячної вагітності. Про те, що жінка вагітна Приходько не знав. Розлад здоров'я жінки становив 15 днів.

Дії Приходька кваліфікуються за ч.2 ст. 121(Умисне тяжке тілесне ушкодження). Об’єкт - здоров’я особи, Об’єктивна сторона - Діяння, наслідки у вигляді тяжкого тілесного ушкодження, причинний зв’язок між зазначеними діяннями і наслідками, Суб’єкт – з 14 років, Суб’єктивна сторона – характеризується умислом до діяння і наслідків.


Задача № 5
Маслов запросив до себе додому 19 - річну дівчину Щуплову і погрожуючи
фізичною розправою, вступив з нею в статеві стосунки, Щоб сусіди не чули криків на допомогу, він заткнув дівчині рота кляпом. Внаслідок асфікції Щуплова померла.

Дії Маслова кваліфікуються за 2 статтями: перша - ч.1 ст.119(Вбивство через необережність), Об’єкт - Життя людини, Об’єктивна сторона - Діянням – посягання на життя іншої людини. Наслідками у виді смерті причинним зв’язком між діями та наслідками, Суб’єкт – Загальний, Суб’єктивна
сторона - Необережна форма вини, друга - ч.4 ст.152, Об’єкт- Статева свобода чи статева недоторканість людини, Об’єктивна сторона - Полягає у статевих зносинах з застосуванням фізичного насильства, та погрозою його застосування, Суб’єкт – з 14 років, Суб’єктивна  сторона - Характеризується прямим умислом.
Кваліфікуючою ознакою є «зґвалтування, що спричинили особливо тяжкі наслідки».

Задача № 6
Непричетний до аварії Тишков не надав допомогу потерпілому в ДТП, яке вночі виявив на дорозі, і не повідомив про нього нікому. Через несвоєчасність надання медичної допомоги потерпілий помер. Тишков мав можливість: або доставити його до лікарні, або повідомити про аварію.

Дії Тишкова кваліфікуються за ч. 1 ст. 136(Надання допомоги особі,яка перебуває в небезпечному для життя стані), Об’єкт - Життя та здоров’я особи, Об’єктивна сторона - 1. ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані , при можливості надати таку допомогу, як що це спричинило тяжкі тілесні ушкодження.
2.неповідомлення належним установам чи особам  про знаходження такої особи в небезпечному для життя стані, як що це спричинило тяжкі тілесні ушкодження, Суб’єкт - Загальний (крім окремих категорій, які повинні надати таку допомогу при виконанні службових обов’язків, чи цивільно-правових обов’язків), Суб’єктивна сторона -Характеризується необережністю або бездіяльністю.
Кваліфікуючими ознаками є вказані дії, якщо вони спричинили смерть потерпілого.


Задача № 7
У 15-річного Краткова, за його письмовою згодою, була вилучена нирка і пересаджена його брату, який потребував операції. Обидва брати залишились живими, видужали після тривалого реабілітаційного періоду.

Дії Краткова кваліфікуються за ч.1 ст. 143(Порушення встановленого законом порядку трансплантації органів або тканин людини). Об’єкт - є здоров’я людини, Об’єктивна сторона - порушення встановленого законом порядку трансплантації органів або тканин людини, Суб’єкт – загальний, Суб’єктивна сторона - прямий умисел.
Порушення встановленого законом порядку є ……органи і тканини взяті не у таких категорій живих осіб: неповнолітні, недієздатні, ув’язнені, особи, які страждають на тяжкі психічні розгляди, мають захворювання, що можуть передатися реципієнту або зашкодити його здоров’ю, особи, які раніше вже надавали орган, або частину органа для трансплантації…


Задача № 8
Інструктор з плавання Руденко вийшов з басейну під час занять, бо його викликав директор спотркомплексу. Діти, які були на занятті почали стрибати з трампліну і один з них потонув.

Дії Руденка кваліфікуються за ч.2 ст. 367(Службова недбалість), Об’єкт - Нормальна діяльність держ. Органів, органів місцевого самоврядування, об’єднань громадян, окремих громадян, , установ, підприємств та організацій, Об’єктивна сторона -  1.Дія або бездіяльність.
2.Наслідки виконання службових обов’язків через несумлінне ставлення до них, які заподіяли істотну шкоду охоронюваним законним правам  та інтересам окремих громадян, або державним чи громадським інтересам, або інтересам окремих юридичних осіб, Суб’єкт – службова особа, Суб’єктивна сторона - Злочинною самовпевненістю та злочинною недбалістю.Задача № 9
Медсестри Чулаєвська та Ряба під час взяття крові у донорів вилучили кров у великій кількості. Надлишок вони потім оформили як здану від вигаданих осіб, а гроші забрали собі.

Дії Чулаєвської та Рябої кваліфікуються за ч.3 ст. 144(Насильницьке донорство), Об’єкт - Основний – здоров’я людини:Додатковий – порядок донорства і її компонентів, Об’єктивна сторона – вилучення крові у людини, Суб’єкт – загальний, Суб’єктивна сторона – прямий умисл і спеціальна мета.
Способи вчинення злочину: 1. насильство, 2 обман.
Обман слід розуміти введення потерпілого в оману  стосовно кількості крові, яка була взята, , напрямків її наступного використання, умов її вилучення, у т.ч. оплати за це, тощо.
Кваліфікуючими ознаками є вчинення вказаних дій за попередньою змовою групою осіб, або з метою продажу.


Задача № 10
Громадянка С. у м. Вінниці викрала 8-річну дитину. Через два дні вона почала вимагати від батька дівчинки 20 тис. гривень.

Дії громадянки С. кваліфікуються за ч.2  ст.146(Незаконне позбавлення волі або викрадення людини).(Об’єкт – воля,честь і гідність особи, Об’єктивна сторона - 1.незаконне позбавлення волі людини; 2.викранення людини, Суб’єкт – загальний, Суб’єктивна сторона – прямий умисел, Примітка - Кваліфікуючими ознаками є – дії, вчинені по відношенню до малолітньої) та за ч.1 ст. 189(Об’єкт – право власності, Об’єктивна сторона - 1. Пред’явлення майнової шкоди; 2.погроза застосування насильства, знищення, або пошкодження майна, заподіяння іншої шкоди, Суб’єкт – загальний з 14 років, Суб’єктивна сторона – прямий умисел.

Задача № 11
Дві особи викрали неповнолітнього П., якого закрили на горищі. Неповнолітній П., не витримавши психологічного напруження закінчив життя самогубством.

Дії двох громадян кваліфікуються за ч.3  ст.146(Незаконне позбавлення волі або викрадення людини).(Об’єкт – воля,честь і гідність особи, Об’єктивна сторона - 1.незаконне позбавлення волі людини; 2.викрадення людини, Суб’єкт – загальний, Суб’єктивна сторона – прямий умисел, Примітка - Кваліфікуючи ознаки – діяння, що спричинили тяжкі наслідки) та за ч.3 ст.120(Об’єкт – життя та здоров’я особи, Об’єктивна
сторона - 1. діяння у формі: а) жорстоке поводження б)шантаж в)примус до протиправних дій; 2.наслідки  а) самогубство, б) замах на самогубство; 3.Причинний зв’язок між діяннями та наслідками, Суб’єкт – загальний, Суб’єктивна сторона - Прямий умисел до діяння. До наслідків умисел або необережність.


Задача № 12
15-річний П. прийшов до своїх друзів в гуртожиток. У кімнаті друзів він побачив незнайому С., яка спала. Скориставшись цією обставиною, він вступив у статевий зв’язок з нею, а коли вона прокинулась, знову зґвалтував її, погрожуючи насильством.

Дії громадянина П. кваліфікуються за ч.1 ст. 152(зґвалтування), Об’єкт - статева свобода чи статева недоторканість особи, Об’єктивна сторона - Полягає у статевих зносинах, які поєднуються 1) застосуванням фізичного насильства 2) погрозою його застосування або 3) використання безпорадного стану потерпілої, Суб’єкт – з 14 років, Суб’єктивна сторона – прямий умисел.
Продовжуване зґвалтування, яким є вчинення двох або більше природних статевих актів з однією і тією ж потерпілою, коли винний діє без значної перерви у часі, що охоплюється його єдиним злочинним наміром, виключає ознаку повторності...


Задача № 13
14-річний Петро разом з 13-річним Романом вчинили зґвалтування.

Дії Петра та Романа кваліфікуються за ч.2 ст. 152(зґвалтування), Об’єкт - Статева свобода чи статева недоторканість особи, Об’єктивна сторона - Полягає у статевих зносинах, які поєднуються 1) застосуванням фізичного насильства; 2) погрозою його застосування або 3) використання безпорадного стану потерпілої, Суб’єкт – з 14 років, Суб’єктивна сторона – прямий умисел.
Дії неповнолітнього Петра слід кваліфікувати за вказаною статтею КК, неповнолітній Роман не досяг віку кримінальної відповідальності, тому за вчинене діяння кримінального переслідування зазнавати не буде.
Питання щодо кваліфікації дій Петра по ст. 304 КК вирішити неможливо у зв’язку з недостатністю даних в умові задачі…
Далі буде...


Немає коментарів:

Дописати коментар