середу, 12 лютого 2014 р.

Цікаві задачки з «кримінальною» історією (найзапитуваніші у 2013 році). Частина 2.

Цікаві задачки з «кримінальною» історією.

Частина 2.


Задача № 14
Гр. Рожнін, на вечірці вступив у статевий зв'язок із знайомою А., яка нічого не зрозуміла, оскільки перебувала у стані сильного алкогольного сп'яніння

Дії Рожкіна кваліфікуються за ч.1 ст. 152(Зґвалтування), Об’єкт - Статева свобода чи статева недоторканість особи, Об’єктивна сторона - Полягає у статевих зносинах, які поєднуються 1) застосуванням фізичного насильства 2) погрозою його застосування або 3) використання безпорадного стану потерпілої, Суб’єкт – з 14 років, Суб’єктивна сторона – прямий умисел.
Стан сп’яніння може бути визнаний безпорадним станом лише у разі, коли в наслідок вживання алкоголю, наркотичних засобів або токсичних речовин особа не усвідомлювала оточуючу обстановку  або була позбавлена фізичної можливості протидіяти ґвалтівникові. Згода на спільне вживання алкоголю, тощо не свідчить про згоду на статеві зносини.


Задача № 15
Повнолітній П. спочатку продемонстрував малолітній Р фотокартки порнографічного змісту, а потім вступив з нею в статевий зв’язок.

Дії громадянина П. кваліфікуються за ч.2 ст. 156 (Розбещення неповнолітніх), Об’єкт - Статева недоторканість і нормальний фізичний , психічний і фізичний розвиток неповнолітнього, Об’єктивна сторона - виражається у вчиненні розпусних дій сексуального характеру , здатних викликати фізичне і моральне розбещення неповнолітніх, Суб’єкт – загальний, Суб’єктивна сторона - Прямий умисел.
Кваліфікуючими ознаками є дії, вчинені щодо неповнолітньої.
Питання що до притягнення П. до кримінальної відповідальності за ст.ч.1 ст.155 може бути вирішено у випадку, як що судово-медична експертиза визнає потерпілу такою, яка не досягла статевої зрілості.


Задача № 16
Продюсер телекомпанії запропонував переможниці конкурсу «Міс року» посаду директора. За це він попросив вступити її в статевий зв'язок з ним.

Дії продюсера кваліфікувати за ст. 154 Примушення до вступу в статевий зв’язок не можливо. Так як за диспозицією статті передбачає, що дане діяння вчиняється особою , від якої жінка чи чоловік матеріально або службово залежні. А у випадку «Міс року» ні в якому разі не залежна від продюсера.


Задача № 17
Голова виборчого округу під час виборів до парламенту за вказівкою голови райдержадміністрації не забезпечив достатню кількість кабін для голосування. Це призвело до того, що значна кількість виборців не змогла проголосувати за свого кандидата і результати виборів були визнані судом не дійсними.

Дії голови виборчого округу кваліфікується за ч.3 ст.157 (Перешкоджання здійснення виборчого прав або права брати участь у референдумі, роботі виборчої комісії або комісії з референдуму чи діяльності офіційного спостерігача)а, Об’єкт – виборче право, Об’єктивна сторона - 1.перешкоджання вільному здійсненню громадянином України право обирати і бути обраним; 2.перешкоджання веденню передвиборної агітації. Суб’єкт – загальний, Суб’єктивна сторона – прямий умисел. Кваліфікуючими ознаками є діяння, що вплинули на результати голосування.


Задача № 18
Начальник РВУМВС звільнив з роботи старшого слідчого І., який не безпідставно критикував його діяльність на оперативних нарадах.

Дії начальника РВУМВС кваліфікуються за ч.1 ст. 364 (Зловживання владою або службовим становищем), Об’єкт - є визначений законом порядок  діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, їх апарату, об’єднань громадян, підприємств, установ, організацій, Об’єктивна сторона - 1. зловживання владою;  2. зловживання службовим становищем, які заподіяли істотну шкоду охоронюваним законам правам та інтересам окремих громадян, або державним чи громадським інтересам, або інтересам юридичних осіб, Суб’єкт – службова особа, Суб’єктивна сторона – прямий умисел.
Шкода заподіяна може мати як матеріальний так і нематеріальний характер, в цьому випадку нематеріальна шкода – категорія оцінювана в кожному конкретному випадку.
Поряд з цим не має можливості визначити, чи слід кваліфікувати дії начальника за ст. 364, так як в умові задачі відсутні відомості що до порядку та підстав звільнення.


Задача № 19
Ломов   напав на громадянина Сулейманова і відібрав гаманець. Внаслідок цього Сулейманову заподіяні легкі тілесні ушкодження. Через 5 днів потерпілий був виписаний з лікарні.

Дії Ломова кваліфікуються за ч.1 ст. 187 (Розбій), Об’єкт - право власності на особу, додатковий життя та здоров’я людини, Об’єктивна сторона - У формі нападу з метою заволодіння чужим майном, поєднаного з насильством, небезпечним для життя чи здоров’я особи, яка зазнала нападу, або з погрозою застосування такого насильства, Суб’єкт – з 14 років, Суб’єктивна сторона – прямий умисел.
Під насильством, небезпечним для життя та здоров’я особи, яка зазнала нападу слід розуміти заподіяння їй легкого тілесного ушкодження, що спричинили короткочасний розлад здоров’я або незначну втрату працездатності.  Саме тому дані діяння слід кваліфікувати за ст. 187 а не за с. 186.


Задача № 20
Під час  вчинення Потаповим  розбою  потерпілому  Ромаську  була заподіяна смерть через необережність.

Дії Потапова кваліфікуються за ч.1 ст. 187 (Розбій), Об’єкт - право власності на особу, додатково життя та здоров’я людини, Об’єктивна сторона - У формі нападу з метою заволодіння чужим майном, поєднаного з насильством, небезпечним для життя чи здоров’я особи, яка зазнала нападу, або з погрозою застосування такого насильства, Суб’єкт – з 14 років, Суб’єктивна сторона - прямий умисел та за ч.1 ст. 119 Об’єкт – життя людини, Об’єктивна сторона – характеризується: 1.Діяння – посягання на життя іншої людини; 2. Наслідками у вигляді її смерті; 3. причинним зв’язком між діями і наслідками, Суб’єкт – загальний, Суб’єктивна сторона – Необережна, форма вини – злочинна самовпевненість, злочинна недбалість.


Задача №21
Попов, знаходячись у відділі чоловічого одягу універмагу і скориставшись тим, що продавець була зайнята прийманням товару, на очах у покупців взяв з прилавка костюм і вийшов з відділу. З вкраденим він був затриманий на зупинці тролейбуса.

Дії Попова кваліфікуються за ч.1 ст. 186 (Грабіж), Об’єкт – право власності, Об’єктивна сторона - відкрите викладення чужого майна, Суб’єкт – з 14 років, Суб’єктивна сторона – прямий умисел.
Кваліфікуючи дії Попова ми вважаємо, що Попов розуміє, що його дії усвідомлюють інші особи і він усвідомлює це. Якщо він вважає, що його дії інші особи не усвідомлюють – то в такому випадку їх дії слід кваліфікувати за ст. 185.



Задача №22
Щоб уникнути контрольної роботи з математики, 14-річний Альонкін повідомив телефоном, що школу, де він навчається заміновано. Цього дня заняття в школі були зірвані.

Формально дії А. підпадають під ознаки злочину, відповідальність за який передбачена ст. 259 КК України, але у відповідності до ст. 22 останній не досяг віку кримінальної відповідальності за вказане діяння.



Задача №23
Гурченко із хуліганських мотивів застосовуючи газовий пістолет, якого мав при собі, завдав болю перехожим, яких випадково зустрів по дорозі.

Дії Гурченка кваліфікуються за ч.4 ст. 296(Хуліганство), Об’єкт – громадський порядок, Об’єктивна сторона – грубе порушення громадського порядку, Суб’єкт – 14 років, Суб’єктивна Сторона - Умисна вина і мотивом явної неповаги до суспільства.
Кваліфікуючою ознакою є дії вчинені з застосуванням вогнепальної та холодної зброї чи іншого предмета, спеціально пристосованого або заздалегідь заготовленого для нанесення тілесних ушкоджень.


Задача №24
Шумейко, під час похорон, побачив у покійника два золотих персні. Вночі він розкопав могилу, зняв з покійника персні та акуратно привів місце поховання в порядок. Його дій ніхто не помітив…

Дії Шумейка кваліфікуються за ст. 297 (Наруга над могилою,іншим місцем поховання або над тілом померлого). Об’єкт - моральні засади суспільства в частині поваги до померлих, Об’єктивна сторона - викрадення предметів, що знаходиться в місці поховання або на трупі, Суб’єкт – загальний, Суб’єктивна сторона – умисел.


Задача №25
Гаркавий надав знайомим жінкам легкої поведінки власне житло для зустрічі з „клієнтами”. Грошей він не брав, але досить часто спостерігав за статевими зносинами за згодою діючих осіб.

Дії Гаркавого кваліфікуються за Ч. 1 ст. 302 (Створення або утримання місць розпусти і звідництво), Об’єкт – моральні засади суспільства, Об’єктивна сторона - 1.створення місць розпусти; 2.їх утримання; 3.звідництво для розпусти. Суб’єкт – загальний, Суб’єктивна сторона – умисел.

Задача №26
Попов таємно проник до аптеки, зламав сейф, дістав звідти ампули з наркотичними засобами і тут же зробив собі ін'єкцію.


Дії Попова кваліфікуються за ч.1 ст. 308 (Викрадення, привласнення, вимагання наркотичних засобів,психотропних речовин або їх аналогів чи заволодіння ними шляхом шахрайства або зловживання службовим становищем). Об’єкт - є встановлений порядок з метою захисту здоров’я населення, порядок оббігу наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів. Об’єктивна сторона - Умисне незаконне вилучення наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів, Суб’єкт – з 14 років, Суб’єктивна сторона – прямий умисел.

*****

Немає коментарів:

Дописати коментар